










Diamant vždy byl a bude vyhledávaným symbolem bohatství, krásy a prosperity.
Diamant vyjadřuje vytříbený vkus svého majitele, jeho smysl pro detail a schopnost smysluplně investovat.
Nepřemožitelný
Diamanty byly od pradávna symbolem majetku a prosperity, i dnes diamanty nejlépe ze všech kamenů symbolizují čistotu a lásku a v rozvinutých ekonomikách se staly běžným významným investičním instrumentem. Dříve byly ukládány do střežených královských pokladnic, dnes do neméně pečlivě hlídaných trezorů bank, klenotnických firem a staly se jako krásný a "chytrý" dar součástí našeho života.
První prokázané zmínky o diamantech jsou z období 300 let př. n. l. z Indie. Již v této době byl diamant pokládán za krále drahých kamenů a mohli ho vlastnit pouze panovníci, na obchod s ním a vývoz ze země bylo uvaleno embargo.
Ve starém Řecku považovali lidé diamanty za „slzy bohů, které spadly na zem“. Aby zdůraznili tvrdost diamantu, nazývali ho „adamas“, nepřemožitelný.
.
Vzácný
Pro chemika je diamant čistý uhlík. I tuha je čistý uhlík, ale v jiné krystalické mřížce .

Pro mineraloga je diamant vzácný nerost, ležící někde v hlíně.
Podstatné ovšem jsou podmínky, ve kterých tento uhlík krystalizoval. Diamantový krystal se tvoří v roztavené hornině, v chladnoucím tekutém magmatu, při teplotách 1300° C a tlacích 70 000 atmosfér. Takovéto podmínky na zemi existují pouze v činných sopkách v hloubkách asi 130-200 km pod povrchem země. Nejstarší diamanty vznikly zhruba před 1,2 milionu let, nejmladší před 100 tisíci lety.
Pro fyzika je diamant nejtvrdší přírodní látka se skvělými optickými vlastnostmi.
Jako jediný nerost má diamant na Mohsově stupnici tvrdosti stupeň číslo 10. O stupeň níž je korund, jehož variantou je například rubín. Výjimečné vlastnosti diamantu lze ukázat na tom, že mezi těmito nerosty je pouhý jeden stupeň rozdílu, ale ve skutečnosti je diamant 140krát tvrdší než rubín. .